PřihlášeníHome Co víme o Romech? A co víme o Vietnamcích? Můžeme říci, že víme, jak žijí?
Co víme o Romech? A co víme o Vietnamcích? Můžeme říci, že víme, jak žijí? PDF Tisk Email
Napsal uživatel Marie Michlová   
Pátek, 25 Únor 2011 16:30
Romové, Vietnamci, ale i další etnické či národnostní menšiny, žijí s námi v ČR, ale o jejich historii, zvycích, současných potřebách...apod.  ví mnozí z nás málo. Nejvíce informací získáváme z médií, jejichž zprávy jsou častokrát tendenčně zaměřené, čím přispívají k udržování zažitých sterotypů v nás.

Studenti zapojených gymnázií měli možnost získat více informací o Romech a Vietnamcích přímo od zástupců těchto menšin díky semináři Jak se žije národnostním menšinách v ČR?

Seminář byl postaven z několika bloků. David Tišer a Věra Duždová nás provedli historií, zvyky a současným životem Romů, Nguyen Thu Hang, Dana Haranzová a Markéta Foltýnková nás na nějaký čas přenesli do Vietnamu a přiblížili život Vietnamců u nás.

Seminář se zaměřil také na téma sociálního vyloučení. Čímž nechceme říci, že většina členů menšin žije v sociálním vyloučení. Je pro nás však důležité, aby studenti hlouběji porozuměli problematice sociálního vyloučení a kultuře chudoby, neboť právě s tímto fenoménem nejvíce Čechů spojuje romskou komunitu. Počítačová hra GhettOut! studenty přenesla do Vybydlova, který simuluje sociální realitu prostředí charakteristického nadprůměrně početnými rodinami s dětmi, vysokým počtem nezaměstnaných a lidí, kteří nemají vyšší dokončené vzdělání než základní. O sociálním vyloučení přijeli vyprávět a diskutovat Jakub Václavů a Eliška Budínová z organizace Tady a Teď, o.s.

Fotky ze semináře pro studenty Gymnázia Česká z Českých Budějovic, jež se konal 17.-18.2., a fotky ze semináře pro studenty Gymnázia dr. V.Šmejkala z Ústí nad Labem, jež se konal 21.-22.2., najdete v Galerii nebo klikem na odkaz.

david tiser vietnam2
 

Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.